Dorobek medycyny ajurwedyjskiej
Pisząc o medycynie naturalnej i cennych właściwościach konopi indyjskich, warto odwołać się do jednej z najbardziej rozwiniętych i najbogatszych gałęzi ziołolecznictwa jaka kiedykolwiek powstała. Jest to również jeden z niewielu przykładów na to, że tego rodzaju forma leczenia może przetrwać po dziś dzień w praktycznie niezmienionej postaci i nadal cieszyć się wielkim uznaniem ze strony stosujących ją ludzi. Chodzi o medycynę ajurwedyjską, która jest obecnie uznana na całym świecie.
Choć nie stanowi siłą rzeczy gałęzi „oficjalnej” medycyny, to jej skuteczność chwilami zaskakuje. Działanie ajurwedy opiera się w stu procentach na składnikach naturalnego pochodzenia. Zioła oraz inne rośliny występujące na terenie Indii czy Nepalu posiadają w odpowiednich proporcjach i w ramach odpowiednich mieszanek bardzo cenne właściwości lecznicze.
Podawanie ziół zwykle ma charakter doustny. Także dziś możemy bez problemu kupić oryginalne ziołowe mieszanki, których skład dobrano w taki sposób, aby poradzić sobie z różnymi typami dolegliwości. Ich cena nie jest wygórowana, a działanie znane od wieków.
Ajurweda jest częścią tradycji Indii oraz Nepalu, swego czasu miejsce w tej specyficznej formie ziołolecznictwa miały również konopie indyjskie. Lokalnie są one wciąż stosowane, choć w „eksportowej” formie tej odmiany medycyny naturalnej siłą rzeczy nie ma dla nich miejsca. Chodzi o występujące chociażby w Europie ograniczenia prawne.
Można jednak swobodnie sięgać po inne warianty ziół wywodzących się z tych terenów. Przy odpowiednim dawkowaniu oraz konsekwencji efekty mogą zaskoczyć.