Dlaczego prawo się zmienia?

Dlaczego prawo się zmienia?
Prawo 

Niejednokrotnie mówi się o prawie. Słyszymy, że jest prawo rodzinne, prawo pracy, prawo finansowe, a nawet prawo karne. Wiemy, że jest wiele różnych jego rodzajów, bo przecież zadaniem prawa jest regulowanie każdej dziedziny życia, a to oznacza, że tych pomniejszych nakazów i zakazów jest całkiem sporo. Jednak tak naprawdę, mało kto na co dzień zastanawia się nad tym, czy i w jakim stopniu prawo się zmienia? Po co pojawiają się nowe ustalenia, uchwały i rozporządzenia? Czy takie zmiany w prawie są faktycznie konieczne, czy może ktoś chce utrudnić życie zwykłego obywatela, ciągle zmieniając zasady prawa, co do których powinien się stosować?

Takie zmiany są niezbędne

Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, a rozwój technologii sprawia, że pojawiają się problemy, których jeszcze kilka lat wcześniej po prostu nie było. To oznacza, że zmiany w prawie są konieczne, bo musi ono nadążać za tymi wszystkimi zmianami. Musi regulować te dziedziny naszego życia, które do tej pory nie istniały, a więc nie wymagały tego typu regulacji. Dobrym przykładem tego typu zmian może być internet.

Kiedy go nie było, nie było możliwości popełniania cyberprzestępstw, a więc takich przestępstw, które popełniane są przy wykorzystaniu internetu. Jak chociażby podszywanie się pod inną osobę i sprzedawanie towaru, którego się nie posiada. Oszust otrzymuje pieniądze i znika, a wówczas pomóc może tylko taki oddział policji, który potrafi się świetnie poruszać po internecie i pozyskiwać z niego potrzebne dane. Ale potrzebne są również zmiany w prawie, które pozwolą ścigać takiego oszusta, chociaż tak naprawdę nie mamy na jego temat żadnych informacji, poza tymi, które uda się wydobyć z internetu.

Czemu jeszcze potrzebne są zmiany?

Kiedy medycyna nie była rozwinięta tak mocno jak teraz, nie było możliwości ingerowania w ciążę. Kobieta zachodziła w ciążę tradycyjną metodą i odnośnie ochrony jej i dziecka ustanawiane były prawa, co wolno, a co nie. Obecnie lekarze mogą przeprowadzać sztuczne zapłodnienia, a to oznacza, że mogą ingerować w zarodek, zanim znajdzie się on w ciele kobiety.

Dlatego potrzebne są nowe prawa, które jasno określą, co można a czego nie można robić. Jakie działania podczas takiego zapłodnienia są akceptowalne i dozwolone w świetle etyki, a jakie mają znamiona przestępstwa. Właśnie takie zmiany w świecie, możliwości o których jeszcze kilkanaście lat temu można było tylko pomarzyć, sprawiają, że wprowadzanie zmian w prawie jest niezbędne. Bez nich mogłoby się okazać, że w końcu zapanowałby chaos i nikt nie wiedziałby, co jest dozwolone, a co nie. Oczywiście nie chodzi o to, aby co chwilę zmieniać prawo. Jednak ważne jest tutaj mądre rozeznanie, kiedy wprowadzenie takich zmian jest potrzebne, kiedy trzeba ustalić nowe normy zachowań. Kiedy jakieś prawo już nie obowiązuje, bo dane zachowania czy problemy zniknęły.

Takie dopasowywanie prawa do zmian cywilizacyjnych sprawia, że wszystkim żyje się łatwiej i prościej, a zasady rządzące tym światem są jasne i zrozumiałe. To sprawia, że nawet zwyczajnym obywatelom łatwiej jest się do nich dostosować i żyć, tak aby tych praw nie łamać.